Epoki

Z TEpedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Epoki

Wraz z awansem do wyższych epok do naszej dyspozycji są oddawane silniejsze jednostki oraz nowe technologie podnoszące siłę jednostek. W nowej epoce startujemy od zera. Bazowa ilość surowców determinowana jest przez efekt ołtarza z poprzednich epok (dla każdej wioski liczony oddzielnie). Dostajemy tez zupełnie nowe surowce (ilość ich rodzajów jest różna w różnych epokach), inną ilość pól pod rozbudowę, różne rodzaje kopalni (w tym różnią się tereny, na których możemy wydobywać dane surowce - przykładowo w kolejnych epokach las może stanowić źródło surowca, kiedy to w poprzedniej epoce stanowił ugór).

Oprócz tego w wyższych epokach przyrost czasu budowy na wyższych poziomach maleje wraz z epoką, co umożliwia nie tylko szybszy rozwój ale również osiągnięcia wyższych poziomów budynków i kopalni.

Poziomy arytmetycznego naliczania

  1. Epoka 1: brak
  2. Epoka 2: powyżej 30 poziomu stały przyrost +14h / poziom
  3. Epoka 3: powyżej 25 poziomu stały przyrost +12h / poziom
  4. Epoka 4: powyżej 20 poziomu stały przyrost +10h / poziom
  5. Epoka 5: powyżej 15 poziomu stały przyrost +8h / poziom
  6. Epoka 6: powyżej 10 poziomu stały przyrost +6h / poziom

Oznacza to, że np 10 poziom w 6 epoce liczony jest za pomocą wzoru wykładniczego, natomiast 11 = czas_z_10_poz + 6 godzin, 12 = czas_z_10_poz + 12 godzin itd. jak w szeregu arytmetycznym.

Przejście do następnej epoki


Do następnej epoki można awansować dopiero po zabiciu wszystkich wrogich Wodzów (wraz z obstawą) znajdujących się w Lokacjach Specjalnych oraz po wynalezieniu każdej z dostępnych technologii (wyszczególnione wymagania znajdują się w zakładce "Technologia" w wioskach).

Gdy opracujemy "Awans do..." pojawi sie nowy przycisk, po kliknięciu którego nastapi przeniesienie. Wraz z przejściem do wyższej epoki w zapomnienie popadną przestarzałe technologię, zburzone zostaną wszystkie budynki w naszych wioskach, a surowce zostaną rozkradzione przez mieszkańców. Będziemy zmuszeni do budowania swojej potęgi od podstaw.

Jedynym co pozostaje po przejściu do nowej epoki są położenia wiosek i bohaterowie. Każda z wiosek startuje od zera, na start dostaje pewną ilośc surowców, ilość tę zwiększa poziom ołtarza w każdej z nich w chwili przechodzenia do kolejnej epoki. Bohaterowie zachowują zdobyte dotychczas doświadczenie, także cały ekwipunek w tym runy i przedmioty pozostają.

Na starcie dostaniemy bazową ilość surowców powiększona o modyfikator wynikający z poziomu ołtarza w danej wiosce (dla każdej liczony osobno zależnie od jej ołtarza).

Korupcja

Po przejściu do kolejnej epoki, wszystkie posiadane do tej pory technologie stają się przestarzałe. Kiedy przestają działać technologie, które umożliwiły w poprzedniej epoce posiadanie większej ilości wiosek, zaczyna w nich panować korupcja.

Lista epok

Czas jest jak Smok-Ocean oplatający świat. Jest wężem połykającym własny ogon. Historia zatacza krąg i wraca do punktu wyjścia. Jeśli chcesz zmienić przyszłość, musisz zanurzyć się w odmętach czasu i powrócić do przeszłości.


Epoka kamienia


Epoka kamienia to czas zamglonych dymem jurt ze skóry i kości mamuta, ciepła ognisk broniących przed czającymi się w ciemnościami drapieżnikami. To czas myśliwych i łowów, od których zależało przetrwanie plemienia.

To czas niemych, kamiennych bogów.

Budynki:
Totem
Posąg Bohatera
Ołtarz
Szałas
Wędzarnia
Namiot Zmysłów
Zagroda

Ilość pól do zabudowy: 8

Maksymalna ilość posiadanych wiosek: 2

Jednostki:
Dziki człowiek
Miotacz kamieni
Myśliwy
Szaman
Wilczy jeździec
Dziecię mastodonta
Władca tygrysów
Osadnik
Technologie:
Czytanie śladów
Futro z niedźwiedzia
Wywar z ziół
Utwardzona włócznia
Krzemienne ostrze
Szamańskie zaklęcia
Ogień
Znajomość terenu
Magia plemienna
Awans do Starożytności
Surowce:
Krzemień (wydobywany w Jaskini)
Kamień (wydobywany w Strumieniu)Starożytność


Kiedy ostatnie stada mamutów odchodziły na północ, część łowców podążyła za nimi. Inni jednak osiedlili się w żyznych dolinach rzek, uprawiając ziemię i budując warowne miasta z wysuszonej na słońcu cegły. Wydarli metal z głębi gór i wkrótce ziemia spłynęła krwią i zapełniła się szczękiem oręża, a bogowie rozkoszowali się widokiem ludzkich wnętrzności.' Budynki: Pałac Posąg Bohatera Ołtarz Stodoła Targ Biblioteka Pracownia matematyczna Częstokół Misja dyplomatyczna

Ilość pól do zabudowy: 14

Maksymalna ilość wiosek 3

Jednostki: Miecznik Procarz Oszczepnik Taran Kapłan Rydwan Hoplita Nomada Legionista Osadnik

Technologie: Sandały Caligae Hodowla Koni Tarcza Spiżowa Falanga Gladius Chirurgia Pismo Klinowe Alfabet Grecki Kartografia Spojrzenie Kasandry Awans do Średniowiecza

Surowce: Brąz (wydobywany z kopalni) Kamienie szlachetne (wydobywany z kopalni kamieni szlachetnych) Drewno (wydobywany z chaty drwala) Konie (wydobywany z stajni)

Średniowiecze


Pod naporem barbarzyńców z północy upadły dumne miasta, słoneczne imperia obróciły się w perzynę. W ruinach starożytnych pałaców i świątyń do dziś już głucho wyje szakal. Lecz zawsze, coś kończy się, by mogło zacząć się coś nowego. Nadeszli nowi bogowie i nowi władcy. Szept modlitw i szmer pergaminów wypełniły sale strzelistych zamków i katedr...


Budynki:

Fletcher (wyrób strzał)
Misja Dyplomatyczna 
Spichlerz
Alchemik
Ostrokół
Klasztor
Kuźnia
Ołtarz
Zamek
Bazar 
Jednostki:

Piechur
Halabardzista
Rycerz
Łucznik
Katapulta
Ksiądz 
Wiking
Kusznik
Krzyżowiec
Samuraj 
Osadnik 


Surowce:

Epoka kolonizacji (prochu)


W jesieni Średniowiecza świat jeszcze raz pogrążył się w krwi. Za wojną przyszły pożary, głód, zaraza. Apokalipsa jednak nie nadeszła, a ludzkość raz jeszcze podniosła się z ruin. Odkryto nowe lądy, cudowne kraje pełne nowych, niespotykanych dotąd bogactw i zadziwiających wynalazków..

Współczesność


Oto nadchodzi wiek stali i pary. Nigdy wcześniej czas ludzkiego życia nie pędził tak szybko. Oto czas, kiedy wiara w postęp, naukę i możliwości jest bezgraniczna. Czas by podróżować maszynami, czas by z nimi żyć i pracować, czas by maszynami zabijać.


Przyszłość


Co przyniesie przyszłość? Być może wreszcie upragniony pokój, powrót do mitycznego raju naszych przodków. Czy też, jak wieszczą inni, ostateczną, tym razem już bezbłędną zagładę z własnych rąk? Czas jest jak wąż połykający własny ogon...